Z piekła do nieba! Eriksen wprowadził Danię na mundial

Dania pokonała w meczu rewanżowym Irlandię 5:1 i pojedzie na przyszłoroczne mistrzostwa świata do Rosji.

Drużyna prowadzona przez Age Hareide przeszła w tym spotkaniu drogę z piekła do nieba, bowiem od szóstej minuty przegrywała 0:1.

W pierwszym pojedynku tych drużyn padł bezbramkowy remis, więc mecz rewanżowy obie drużyny traktowały w kategorii „być albo nie być”. Dania po bardzo dobrych występach w fazie grupowej eliminacji marzyła o awansie na mundial i jak się później okazało sen się spełnił.

Pierwsze kilka minut zupełnie zaprzeczyło oczekiwaniom duńskich kibiców. Irlandczycy wyszli na boisko pewni siebie i szybko udokumentowali to bramką. Jeśli ktoś myślał, że rzut wolny z połowy boiska nie jest zagrożeniem, był w błędzie. Po fatalnej próbie interwencji obrońcy Danii Shane Duffy trafił głową do siatki Kaspera Schmeichela! Na Aviva Park zapanowało szaleństwo. W 29. minucie po krótkim rozegraniu rzutu rożnego w polu karnym Darrena Randolpha zrobiło się zamieszanie.

Do piłki doszedł Andreas Christensen, a jego strzał trafił w słupek. Piłka wtoczyła się do siatki, ale blisko całej akcji był Cyrus Christie i kto wie, czy to nie on ostatni dotknął futbolówki. Kilka minut później fantastycznym strzałem popisał się Christian Eriksen podwyższając na 2:1.

Apetyt na bramkę wyraźnie miał Pione Sisto, który kilkukrotnie próbował szczęścia i każdy jego strzał był coraz groźniejszy. To jednak nie on wbił gwóźdź do trumny Irlandii. Kolejne dwa cudowne trafienia z dystansu zanotował gwiazdor reprezentacji Danii Eriksen. To właśnie on wprowadził swoją drużynę na mundial. W ostatniej minucie regulaminowego czasu gry w polu karnym faulowany był Nicklas Bendtner. Szymon Marciniak podyktował rzut karny, a pewnym strzałem wykorzystał go właśnie Bendtner.

Dania jest ostatnią europejską drużyną, która uzyskała awans w barażach. Wcześniej bilety do Rosji wywalczyli sobie Szwajcarzy, Chorwaci i Szwedzi.